Aydın'da Emlak Yatımının Önemi
Aydın'da Emlak Yatımının Önemi

Aydın'da Emlak Yatımının Önemi

 

Gayrimenkul her dönemin güvenilir limanı olarak önemli yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor. Birikimini gayrimenkul yatırımı yaparak değerlendirmek isteyenler için “doğru yatırım” yapıp yapmamanın birtakım kriterleri bulunuyor. Doğru emlak yatırımı kriterleri arasında ise amortisman süresinin kısa olması ve yıllık kira getiri miktarı öne çıkıyor.

 

Peşinat, senet ya da konut kredisi kullanarak emlak alacaklar her zaman büyükşehirlere yönelmeyebiliyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi başlıca büyükşehirlerdeki konut satış fiyatları daha dar bütçeyle emlak yatırımı yapmak isteyenler için yüksek gelebiliyor. Alternatif şehirlere bakıldığında ise özellikle altyapı, ulaşım, sanayi yatırımı yapılan ve ekonomik gelişimi yükseliş trendini yakalayan şehirler daha avantajlı oluyor. Markalı konut projelerinin de pek çok şehirde hayata geçiriliyor olması ise seçenekleri artırıyor.

 

 

Birçok kişinin konut alırken tecrübeleri olmuştur. 

Konut alırken en önemli konu mülk almak isteyenin istek ve ihtiyaçlarını iyi belirlemesi ve kararlı olması gerekiyor.
İstekler, ihtiyaçlar ve olanakları birlikte düşünerek karar vermek gerekir. Karar verirken sosyal yaşantınızı, ailenizi, çocuklarınızı, tercihlerinizi, ihtiyaçlarınızı, bütçenizi mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Bunlara göre öncelikle yaşayacağınız bölgeyi (lokasyon) seçmelisiniz, alternatiflerin arasında isteklerinizi ve bütçenizi paralel hale getirecek mutlu edecek seçenekleri belirlemelisiniz. Bundan sonra araştırma yapmaya karar verdiğiniz yerler arasında sınır çizmeli ve aramaya başlamalısınız.

 

Alacağınız gayrimenkulün bulunduğu yerin kimliği çok önemlidir. Çevrede mevcut ve yapılmakta olan projeler ve ünite sayıları bölgedeki arz-talep dengesinin belirlenmesinde çok önemli rol oynar. Alınan ya da alınması düşünülen emlağın, hangi projenin içerisinde kaldığı, yasallığı, sosyal imkânları ve fiyat segmentleri yatırımı belirleyen önemli faktörlerdendir.

 


Mülkün tapusu "kat irtifakı" veya tercihen" kat mülkiyetli" olmalıdır. Arsa görünen ama fiiliyatta konu olan mülkü bir bilene danışmadan ve riskleri anlamadan almayın. Mülkün iskanı olup olmadığını öğrenin. (Kat mülkiyetine dönmüş tapuların iskan belgesi zaten vardır) Mülkü almadan önce gayrimenkulün bulunduğu tapu sicil müdürlüğü ziyaret edilmeli ve üzerinde herhangi bir takyidat yani yasal sınırlama (ipotek, intifa hakkı, yıkım kararı, eski eser tescili… vs) olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı 

 

SİNEM ŞENGÜL 

 

0531 941 81 74

 

AYDIN DİDİM 

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014